Cílem modulu je přiblížit vybrané aspekty terminologie, principy a metody projektového řízení se zaměřením na přípravu (identifikaci, inicializaci) a plánování především investičních projektových záměrů včetně možnosti využití dotačního managementu v podmínkách EU a ČR. Znalosti a zkušenosti z oboru projektového řízení patří v dnešním globalizovaném světě k nezastupitelným kompetencím každého jednotlivce, bez ohledu na jeho studijní zaměření, pracovní kariéru či konkrétní obor zaměstnaní.
V rámci modulu budou specifikovány a využity vybrané mezinárodní standardy a metodiky projektového řízení uplatňované v globálním mezinárodním prostředí, jako např. Kmen znalostí projektového řízení (Project Management Body of Knowledge, PMBOK), Základna kompetencí (Individual Competence Baseline, ICB), Metoda řízení projektového cyklu (Project Cycle Management, PCM) či Logický rámec projektu (Logical Framework Approach, LFA).
Posluchači získají přehled o požadavcích kladených v praxi na přípravu a plánování projektového záměru a seznámí se s vybranými částmi projektové dokumentace investičních projektů, jako je matice logického rámce (Logical Framework Matrix, LFM), základní listina projektu (Project Charter), struktura členění prací (Work Breakdown Structure, WBS), organizační struktura projektu (Organizational Breakdown Structure, OBS), matice přiřazení odpovědnosti (Responsibility Assignment Matrix, RAM/RACI), časová struktura projektu (Time Breakdown Structure, TBS) či nákladová struktura projektu (Cost Breakdown Structure, CBS), matice, které budou aplikovány na příkladu reálného projektového záměru spolufinancovaného z vybraného dotačního titulu fondů EU v ČR.
Klíčová slova: projektový management, projektový cyklus, trojimperativ projektu, PMBOK, vodopádový přístup, agilní přístup, identifikace projektu, cíle projektu, logický rámec projektu, základní listina projektu (Project Charter), plán projektu.
Lukáš Melecký působí jako vysokoškolský pedagog, vědecký pracovník, lektor a projektový manažer. Je vedoucím Katedry mezinárodních ekonomických vztahů na Ekonomické fakultě VŠB–TUO. Profesně se věnuje problematice regionálních disparit, územního rozvoje a konkurenceschopnosti v kontextu především investičních projektů. Dlouhodobě spolupracuje s Národním orgánem pro koordinaci Ministerstva pro místní rozvoj ČR v oblasti vzdělávání zaměstnanců implementační struktury fondů EU a širokého spektra žadatelů a příjemců podpory z programů spolufinancovaných z fondů EU v ČR. V praktické rovině se dlouhodobě věnuje poradenské, konzultační, vzdělávací a lektorské činnosti v širokém spektru oblastí znalostí projektového a dotačního managementu využívaných při řízení regionálních, národních a mezinárodních projektů.
Logický rámec vybraného (modelového) projektu
Project Charter vybraného (modelového) projektu (Projektový souhrn, základní listina projektu)