Vzdělávací modul je zaměřen na získání praktických zkušeností k teoretickým znalostem z předchozího studia. Prostřednictvím simulací v podobě manažerského modelu, virtuální nebo rozšířené reality budou studenti postavení před řešení vybrané situace v podmínkách blízkých reálným. Lze si tak vyzkoušet řešení problému nejen z technické stránky, ale také v časovém stresu, při týmové spolupráci nebo při neúplných informacích o aktuální situaci. Cílem předmětu je tedy upevnění znalostí z dříve absolvovaných předmětů.
Marek Smetana po absolvování VŠB-TUO nastoupil na Krajský úřad civilní ochrany v Ostravě, kde pracoval jako správce informačního a varovného systému sirén. V roce 2000 změnil zaměstnavatele na Odbor krizového řízení HZS Moravskoslezského kraje a poté v roce 2001 nastoupil na FBI na Odbor požární ochrany a později na Odbor ochrany obyvatelstva. V roce 2003 ukončil doktorské studium na Žilinské univerzitě a v roce 2008 se habilitoval v oboru Bezpečnost a požární ochrana na VŠB-TUO. Od roku 2021 je vedoucím Centra simulačních technologií - CESIT. Zde se zabývá možnostmi využití virtuální reality a manažerských modelů v bezpečnostních oborech. Je specialistou v oblasti integrovaného záchranného systému a jeho složkách, v oblasti krizového řízení, krizového managementu a humanitární pomoci.
Výstupem bude identifikace problémů spojených s vyhodnocováním informací z místa události a řešením za nedostatku informací, týmovou práci, a časovým stresem. Z odborného hlediska pak rozbor výsledného přijatého řešení a jeho zdůvodnění.