Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Název projektu
Stanovení rozborů vody v nádržích CAS pro zamezení sekundární kontaminace u zásahu
Kód
SP2023/062
Řešitel
Školitel řešitele projektu
doc. Ing. Šárka Kročová, Ph.D.
Období řešení projektu
01. 01. 2023 - 31. 12. 2023
Předmět výzkumu
Voda má u jednotek požární ochrany nezastupitelnou pozici již od počátku vzniku prvních dobrovolných hasičských sborů, a to nejen v České republice, ale také v ostatních státech, zejména pak na území Evropy, Ameriky a Asie. Základním využitím sladké vody u jednotek požární ochrany jsou požární zásahy, které z hlediska spotřeby vody zaujímají v celém spektru činností nejvyšší podíl. Voda je také nedílnou součástí požárních zásahů s využitím pěny jako hasební látky. Mimo požární zásahy se voda využívá v operačním řízení také ke zkrápění toxických látek, dekontaminaci, ochlazování technologií či budov, vytváření vodních clon, úklidové činnosti, nebo očistě osob a techniky. Pro hasební účely má být požární voda přednostně zajišťována ze zdrojů přirozeného původu, popř. z víceúčelových zdrojů. U krajských jednotek HZS je voda doplňována přednostně z hydrantové sítě, nebo prostřednictvím plnicích stanovišť, které jsou umístěny na jednotlivých stanicích. Tímto postupem je zajištěna dostatečná kvalita požární vody, která neobsahuje nečistoty a nežádoucí příměsi, které by mohly narušit chod čerpadel a požárních armatur. U jednotek sboru dobrovolných hasičů, zejména pak vyšších kategorií, je vyšší pravděpodobnost čerpání vody z jiných zdrojů (vodní toky, rybníky, přehrady). Tím se zvyšuje i riziko kontaminace vody mikroorganismy a dalšími nežádoucími příměsemi. Zásoba vody sloužící k zásahům se nachází na všech prvosledových cisternových automobilových stříkačkách (dále jen CAS), které jsou vysílány na všechny typy mimořádných událostí. Požární vodu obsahují i CAS v různých uzpůsobeních, které nejsou určeny jako prvosledové vozy. Jedná se např. o automobily určené pro velkoobjemové hašení, nebo hašení lesních požárů. Požární voda je zde uskladněna v integrovaných nádržích o různých objemech, vyrobených zejména z odolných plastů nebo nerezových kovů. Požární voda umístěná v nádržích CAS však může být takto skladována i několik let bez jakéhokoliv využití. Právní předpisy v oblasti požární ochrany nestanoví žádné další požadavky na kvalitu takové vody. V ustálené vodě tak může docházet s postupem času k tvorbě nežádoucích látek, mikroorganismů a řas, které mohou mít následně vliv na kvalitu provedeného zásahu u mimořádné události. Mikrobiálním rozborem uskladněné vody v automobilových nádržích u profesionálních i dobrovolných jednotek požární ochrany lze následně navrhnout účinná opatření sloužící k minimalizaci možných následků vzniklých použitím této vody u mimořádné události. S jistotou chemicky i biologicky nezávadné vody v nádržích může být kooperace profesionálních a dobrovolných jednotek u mimořádné události posunuta na vyšší úroveň, což je zároveň i jedním z cílů řešitelovy disertační práce.
Členové řešitelského týmu
Ing. Patrik Sirotiak
doc. Ing. Šárka Kročová, Ph.D.
Ing. Zuzana Zemanová
Specifikace výstupů projektu (cíl projektu)
Cílem práce je stanovení podrobného mikrobiálního i chemického rozboru vody uskladněné v zásahových automobilech jednotek požární ochrany. Voda v automobilových nádržích může být, zejména u jednotek sboru dobrovolných hasičů vyšší kategorie, skladována po dlouhou dobu. Během této doby se v nádrži mohou začít tvořit nežádoucí mikroorganismy, rovněž může docházet k výskytu dalších nežádoucích látek. Při tak velmi širokém spektru činností, které mohou zasahující hasiči s touto vodou vykonávat, vzniká reálné riziko z její možné kontaminace. Riziko se však netýká pouze zasahujících hasičů. Využitím nevyhovující vody u zásahů s dekontaminací osob, zvířat či techniky vzniká reálné riziko sekundární kontaminace. Primárním cílem projektu je tedy získání údajů experimentálním sběrem dat (vzorků) s následným mikrobiologickým a chemickým vyhodnocením, která budou uceleně charakterizovat možná zdravotní ohrožení zasahujících hasičů i ostatních osob. Výsledky budou hodnoceny podle příslušných českých i mezinárodních norem a právních předpisů upravujících kvalitu vody.
Sekundárním cílem projektu bude stanovení účinných opatření pro zajištění chemicky a mikrobiologicky čisté nezávadné vody v automobilových nádržích. Opatření mohou mít krom stanovení vhodných metod dezinfekce či chemické neutralizace také organizační charakter v podobě možného stanovení intervalů výměny vody v nádržích.

Rozpočet projektu - uznané náklady

Návrh Skutečnost
1. Osobní náklady
Z toho
0,- 0,-
1.1. Mzdy (včetně pohyblivých složek) 0,- 0,-
1.2. Odvody pojistného na veřejné zdravotně pojištění a pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti 0,- 0,-
2. Stipendia 36000,- 36000,-
3. Materiálové náklady 10000,- 965,-
4. Drobný hmotný a nehmotný majetek 0,- 0,-
5. Služby 70000,- 70851,-
6. Cestovní náhrady 6000,- 12963,-
7. Doplňkové (režijní) náklady max. do výše 10% poskytnuté podpory 12200,- 13420,-
8. Konference pořádané VŠB-TUO k prezentaci výsledků studentského grantu (max. do výše 10% poskytnuté podpory) 0,- 0,-
9. Pořízení investic 0,- 0,-
Plánované náklady 134200,-
Uznané náklady 134200,-
Celkem běžné finanční prostředky 134200,- 134200,-
Zpět na seznam