Na Erasmus do Janova: Co můžete studovat a jak se tam žije?

Janovská univerzita je naším novým Erasmus partnerem a letos se tam vydali první naši studenti.

Italská University of Genoa přibyla mezi naše fakultní Erasmus partnery relativně nedávno a v letním semestru se tam poprvé vydali naši student. A rovnou tři!

Zeptali jsme se jich, jak se jim v Janově žije, jak probíhá výuka a co už stihli zažít.

Tereza, Jakub a Martin studují na FBI navazující studijní program Bezpečnostní inženýrství. V Janově si zvolili předměty z anglického studijního programu Safety Engineering. Na Erasmus odjeli v půlce února a zkoušky skládají během června.

Jak se vám v Janově líbí a měli jste příležitost poznat Itálii blíže?

Martin: Projel jsem toho z nás tří nejvíce. Stihl jsem nasvítit Florencii, Pisu, Modenu a Řím. Seznámili jsme se tady se studenty z Fakulty strojní a některé výlety absolvujeme společně.

Kuba: Také jsem byl v Římě a Florencii, společně jsme také jeli na utkání mezi Slávií a HC Milán.

Tereza: Já jsem stihla navštívit San Remo. Další výlety plánuji do konce semestru.

Jak hodnotíte univerzitu a výuku?

Ve škole trávíme minimálně 20 hodin týdně, tedy relativně dost času. Zvolili jsme si čtyři předměty a podle nás by se více asi nedalo stíhat. Univerzita je státní a studenti platí školné, což my na Erasmu nemusíme. Vybrali jsme si předměty ze studijního programu, který je celý v angličtině, což je super a stejné by to mohlo být i u nás na VŠB. Byli jsme ale překvapeni, že tady nejsou cvika a praxe, pouze přednášky.

Do školy chodíme 4 x týdně a přednášky jsou spíše těžší, něco z učiva už známe, ale většina je pro nás nová. Vybrali jsme si předměty se zaměřením na transport a logistiku, např. Safe and Reliable Transport Systém, Supply Chain Resiliency nebo Strategies for Telecommunications.

Co se týká zázemím, v naší budově není menza, pouze bufet, takže ve škole si klasický oběd nekoupíme.

Co říkáte na vyučující a spolužáky?

Učitelé nerozlišují mezi Erasmus a italskými studenty. Mezi spolužáky je dost Arabů, ale i Polák, Nor nebo Mexičan. Až tak moc se spolu ale nebavíme. Na univerzitě sice funguje ESN, které pořádá různé akce, výšlapy, pikniky a karaoke pro mezinárodní studenty, ale moc nás to neoslovilo. Máme tady pár kamarádů, se kterými trávíme čas a podnikáme výlety.

Sehnat ubytování v Janově pro vás nebylo jednoduché, nakonec jste zvolili koleje. Jak se vám bydlí?

Přijeli jsme do Janova v únoru a na kolejích byla zima, topení jsou totiž na kolejích malá. Na každém pokoji je koupelna a my kluci máme i balkón.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Janovská University of Genoa byla založena v roce 1481 a nachází v pěší vzdálenosti od centra tohoto nejvýznamnějšího italského přístavu. Studenti Fakulty bezpečnostního inženýrství mohou v Janově studovat studijní programy Safety Engineering, Natural Risk Management a Enrineering Technology for Strategy and Security, nebo absolvovat stáž v oblasti chemické bezpečnosti.

Ačkoliv má město přes 550 000 obyvatel, zachovává si klidnou atmosféru a cítíte se v něm opravdu bezpečně. Díky velkému množství historických památek, krásnému přístavu, moři a okolních hor, je Janov ideálním místem ke strávení semestru či celého akademického roku.

Zpracovala: Veronika Meca

Vloženo: 28. 6. 2024