Pocházím z Prostějova, kde jsem taky vystudoval Reálné gymnázium a základní školu Otto Wichterleho a mé studium bylo zaměřeno na přírodní vědy a výpočetní techniku.
Mé další kroky vedly do Ostravy na Fakultu bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO, kam jsem odjel studovat studijní program Technika požární ochrany a bezpečnost průmyslu, který jsem v roce 2010 ukončil titulem inženýr.
Kdybych měl vybrat předmět, který zásadně ovlivnil mé studium a pozdější směřování, těžko bych mezi nimi volil. Problematika požární ochrany a bezpečnosti průmyslu je velice široká problematika a je nutno vnímat přesahy a vzájemné vazby jednotlivých předmětů. Jedná se o aplikaci právních předpisů a norem, znalosti konstrukčních zásad stavby a technologie, včetně jejich funkčnosti. Je nutné znát rizika a specifika požáru, dynamiku požáru a specifické projevy hoření. Je důležité pochopit, jak je možné požár či jiná nebezpečí dostat pod kontrolu, zda pomocí požárně bezpečnostních zařízení a věcných prostředků instalovaných ve stavbě, či pomocí represivního zásahu jednotkami požární ochrany. V praxi se pak vždy jedná o vzájemnou kombinaci. Tedy nejvíce mě ovlivnila nutnost hledat systém a vnímat souvislosti.
Profesní kariéru jsem nastartoval v roce 2010 ve svém rodném městě v Prostějově u Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje na pozici referent stavební prevence na územním odboru Prostějov. V roce 2013 jsem přešel na odbor prevence na Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky, kde jsem z pozice referent, přes zástupce vedoucího a vedoucího oddělení stavebně technické prevence postupoval až na moji současnou pozici ředitele odboru prevence. V rámci své odbornosti působím v mnoha pracovních a expertních skupinách, komisích souvisejících s požární bezpečností, včetně zahraničních. Přímo se podílím na tvorbě právních předpisů a norem v oblasti požární ochrany z věcného hlediska. Díky studiu jsem získal velké teoretické znalosti, které mi postupně, s přibývající praxí, začínají dávat čím dál větší smysl. Uvědomil jsem si, jak moc je pro moji práci vzdělání v oboru důležité.
Profese zaměřená na problematiku požární prevence u Hasičského záchranného sboru České republiky obsahuje široké požadavky na znalosti a dovednosti. Je nutné obsáhnout znalosti právních předpisů a norem, včetně jejich správné aplikace. Z úrovně generálního ředitelství HZS ČR je také nutná znalost jejich tvorby. Důležitým předpokladem pro tento obor je technické a kritické myšlení, znalost konstrukčních prvků stavby a v případě průmyslových objektů a skladů také nejrůznějších technologií. Požární prevence nastavuje systém požární ochrany konkrétní stavby, působí jako dozorový orgán pro dodržování normových projekčních požadavků, v rámci užívání stavby dodržování předpisů uživateli stavby a technologií. V případě požárů stavby také stanovení příčiny vzniku požáru. Přestože se jedná o oblast prevence, je klíčové propojovat oblast provedení zásahu jednotek požární ochrany se systémem návrhu požární bezpečnosti stavby, čímž jsou vytvářeny podmínky pro bezpečné provedení zásahu. Jedná se tak o multidisciplinární znalost problematiky.
7 fakult, 28 příběhů úspěšných absolventů. Tato série portrétů našich absolventů vznikla v rámci vydání brožury Kariérní uplatnění absolventů VŠB-TUO. Chcete být nadále s námi v kontaktu? Přihlaste se do absolventské sítě Alumni VŠB-TUO: alumni.vsb.cz.