O studijním programu
Chceš pracovat v oblasti požární prevence nebo požární represe? Přihlas se ke studiu ve studijním programu Technika požární ochrany a bezpečnosti průmyslu.
Studijní program Technika požární ochrany a bezpečnosti průmyslu Tě naučí porozumět nebezpečí vzniku požáru a výbuchu v objektech a technologiích. V rámci studia si doplníš teoretický a přírodovědný základ, potřebný pro rozvoj znalostí, jak vhodně předcházet vzniku požáru a výbuchu a jak řešit situaci, když k těmto událostem dojde a jak minimalizovat jejich dopady. Čeká Tě proto nejen teoretická výuka, ale i zajímavá výuka v laboratořích. Naučíš se zpracovávat veškeré dokumentace související s požární ochranou. Dále budeš mít možnost získat praktické dovednosti z postupů při řízení likvidace různých mimořádných událostí ve spolupráci HZS ČR a využívat moderního simulátoru vybraných činností při zdolávání mimořádných událostí v prostředí virtuální reality a procesů krizového řízení. Za předpokladu dobrých studijních výsledků budeš mít možnost si získané znalosti již v průběhu studia ověřit v rámci nepovinné praxe u Hasičského záchranného sboru; pro výkon této praxe je však podmínkou dobrý zdravotní stav a odpovídající fyzická kondice. Při úspěšném ukončení studia se automaticky staneš odborně způsobilou osobou na úseku požární ochrany.
Uplatnění absolventa
Absolvent oboru nalezne uplatnění zejména v Hasičském záchranném sboru a dalších složkách IZS, ve státní správě, v bezpečnostních službách podniků, při výkonu funkce odborně způsobilých osob v oblasti požární ochrany, při posuzování požárního nebezpečí a zpracování požárně bezpečnostního řešení staveb na úrovni územního a stavebního řízení, popř. realizační dokumentace, jako odborný pracovník zkušeben apod. Po získání předepsané praxe a splnění dalších požadavků podle autorizačního zákona 360/1992 Sb. se absolvent oboru může stát autorizovaným inženýrem pro obor požární bezpečnost staveb. Absolvent dále může na trhu práce uplatnit způsobilosti: - odborně způsobilá osoba podle § 11 zákona 133/1985 Sb. ve znění pozdějších předpisů, - odborná způsobilost pro vázanou živnost Technicko - organizační činnost v oblasti požární ochrany (viz Příloha 2 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání ve znění pozdějších předpisů (živnostenský zákon), - po získání praxe odborná způsobilost pro vázanou živnost Výroba nebezpečných chemických látek a nebezpečných chemických směsí a prodej chemických látek a chemických směsí klasifikovaných jako vysoce toxické a toxické (viz Příloha 2 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání ve znění pozdějších předpisů (živnostenský zákon), - pro některé správní činnosti uvedené v bodu 2 přílohy č. 2 vyhlášky 304/2012 Sb., o uznání rovnocennosti vzdělání úředníků územních samosprávných celků ve znění pozdějších předpisů (správní činnosti při zajištění ochrany obyvatel a krizovém řízení a při prevenci závažných havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami nebo chemickými směsmi).
Cíle studia
Multidisciplinární bakalářský studijní program Technika požární ochrany a bezpečnosti průmyslu patří do oblasti vzdělávání Bezpečnostní obory. Jeho cílem je příprava absolventů zejména schopných na základě širokých znalostí a porozumění především podmínkám vzniku a rozvoje požáru a výbuchu a dalších souvisejících disciplín řešit praktické otázky spojené s bezpečností objektů a technologií jak z pohledu požární bezpečnosti tak i prevence závažných havárií a to i v kontextu ochrany obyvatelstva a likvidace mimořádných událostí zejména na taktické, ale i operační úrovni řízení. Je zaměřen i na přípravu odborníků v oblasti bezpečnosti České republiky s odborným zaměřením směrovaným zejména na požární ochranu a likvidaci mimořádných událostí. Studijní program respektuje „Společné minimum pro potřeby vzdělávání odborníků v oblasti bezpečnosti“ schválené Bezpečnostní radou státu (usnesení BRS č. 32 ze dne 3. července 2007) a Metodiku pro tvorbu studijních programů vysokých škol v oblasti bezpečnosti České republiky v působnosti Ministerstva vnitra vydanou pod č. j. MV-97848-1/PO-OKR-2020 v roce 2020. Součástí studijního plánu je ověřovací program pro odbornou způsobilost na úseku požární ochrany podle §11 odst. 1 zákona 133/1985 Sb. v platném znění. Jako volitelnou součást studijního plánu může student absolvovat předměty a praxe pro naplnění ověřovacího program pro odbornou způsobilost na úseku požární ochrany podle §72 zákona 133/1985 Sb. v platném znění.
Odborné znalosti absolventa
Studijní plán je sestaven z nezbytných předmětů teoretického a přírodovědného základu, jejich aplikací a odborných předmětů tak, aby student získal široké znalosti a porozumění předmětu a rozsahu oboru potřebné pro řešení problémů spojených se vznikem, rozvojem a likvidací požárů a dalších mimořádných událostí a řešením preventivních opatření pro jejich předcházení. Absolvent získává široké znalosti ze základů dynamiky požáru včetně teoretického základu fyzikální chemie hoření a výbuchu, které jsou doplněny znalostmi organické chemie a chemie hasiv, sdílení tepla a chování materiálů při požáru a tepelném namáhání. Dále získá znalosti systému požární ochrany a bezpečnosti zahrnující zejména znalosti systému požární bezpečnosti, požárně bezpečnostních zařízení, technologií a jejich rizik, analýzy závažných havárií, zásobování hasivy, základů požární taktiky a organizace a řízení v PO. Nedílnou součástí je získání znalostí technických a právních předpisů vztahujících se k požární ochraně a bezpečnosti. Volbou předmětů vedoucích ke státní závěrečné zkoušce z Požární prevence nebo Požární represe získají absolventi další znalosti buď v oblasti požární bezpečnosti staveb, bezpečnosti technologií a systémů, kontrolní činnosti v bezpečnosti a technických a právních předpisů vztahujících se k požární ochraně a bezpečnosti nebo v oblasti technických prostředků požární ochrany, komunikačních systémů, požární taktiky a činnosti IZS a řízení jednotek. Tyto znalosti si může student dále rozšířit a prohloubit volbou povinně volitelných předmětů typu B popř. volitelných předmětů např. o znalosti základů geoinformatiky, průmyslové toxikologie, vlivu havárií na životní prostředí, výbušnin a účinků výbuchů, právních a ostatních předpisů BOZP a další podpůrné znalosti jak pro požární prevenci, tak pro požární represi.
Odborné dovednosti absolventa
Absolvent je zejména schopen s využitím širokých odborných znalostí řešit praktické otázky spojené s posuzováním nebezpečí vzniku a šíření požáru, výbuchu a dalších mimořádných událostí v objektech a technologiích a návrhem potřebných preventivních opatření pro jejich předcházení a omezování a pro zajištění bezpečnosti osob i majetku a to i v kontextu ochrany obyvatel. Absolvováním povinně volitelných předmětů vedoucích ke státní závěrečné zkoušce z oblasti Požární prevence získá absolvent další dovednosti v oblasti řešení požární bezpečnosti a požárně bezpečnostního řešení staveb založeného na normových postupech, dovede posuzovat požární bezpečnost staveb a technologií, zpracovat, vést a uplatňovat dokumentaci požární ochrany včetně posouzení požárního nebezpečí. Je schopen vést školení v oblasti požární ochrany. Absolvováním povinně volitelných předmětů vedoucích ke státní závěrečné zkoušce z oblasti Požární represe získá absolvent další dovednosti v posuzování okamžité situace při mimořádné události, stanovení postupu likvidace mimořádné události, nasazení sil a prostředků a řízení její likvidace na taktické, ale i operační úrovni. Je schopen zpracovat dokumentaci zdolávání požáru. Získání praktických dovedností z postupů při řízení likvidace různých mimořádných událostí zejména na taktické úrovni, včetně spolupráce s dalšími složkami IZS, umožní i využití moderního simulátoru vybraných činností při zdolávání mimořádných událostí v prostředí virtuální reality a procesů krizového řízení. Výuka bude realizována v rámci Centra simulačních technologií (CESIT) Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB-TU Ostrava.
Obecné způsobilosti absolventa
Absolventi bakalářského studijního programu Technika požární ochrany a bezpečnosti průmyslu jsou schopni na základě rámcového zadání se samostatně a odpovědně rozhodovat v jen částečně známých souvislostech. Na základě rámcového zadání a přidělených zdrojů jsou schopni koordinovat činnost týmu a nést odpovědnost za jeho výsledky. Do řešení problémů jsou schopni zahrnout úvahu o jejich etickém rozměru. Absolventi studijního programu jsou dále schopni srozumitelně a přesvědčivě sdělovat odborníkům i laikům informace o povaze odborných problémů a vlastní názor na jejich řešení, používat své odborné znalosti, odborné dovednosti a obecné způsobilosti v alespoň jednom cizím jazyce. Jsou schopni získávat další odborné znalosti, dovednosti a způsobilosti především na základě praktických zkušeností a jejich vyhodnocení, ale také samostatným studiem teoretických poznatků oboru.